Naše webové stránky používají cookies, abychom našim uživatelům poskytli nejlepší komfort při jejich prohlížení, a také ke statistickým účelům. Pokud se rozhodnete pokračovat v procházení webu bez změny nastavení stránky, předpokládáme, že souhlasíte s použitím souborů cookies na tomto webu. Kdykoli můžete své nastavení změnit v prohlížeči v panelu Nástroje.

Zajímavosti

Více

Péče a prevence

Více

Psychologie a chování

Více

Výživa

Více


Zajímavosti

Zpět

Proč pes vrtí ocasem.
Vrtění ocasem je nejcharakterističtější a všeobecné chování psa. Mávání ocasem ne vždy znamená spokojenost, ale ukazuje jeho náladu nebo postavení. Čím je ocas výš, tím je pes sebejistější; čím je ocas držen níže, tím je pes více pokorný.
Vrtění ocasem:
• Volný ocas, nadšené pohyby – přátelský postoj, spokojenost;
• Intenzivní pohyby až po záď – poslušnost, pokora
• Tuhý ocas v linii hřbetu – zlost
• Povolený ocas, tuhé pohyby – neklid, podrážděnost, chuť získat náklonnost jiného jedince
• Ocas schovaný mezi zadníma nohama – strach
• Ocas v poloze 45 stupňů pod hřbetní linií nebo trochu níž – zájem, ostražitost


Psi nejenže barvy rozlišuje, ale dokonce ony mají vliv na jejich chování. Ovšem paleta barev, kterou vidí lidské oko, se liší té, kterou zachytí psí oko – psi vidí méně barev. Samotná konstrukce psího oka může vést k závěru, že psi barvy rozlišují.
Základní barvy, které vidí pes, jsou žlutá (taky pomeranče a zeleň se psům jeví jako žlutá) a modrá. Barvu, kterou pes vůbec nevidí, je červená – vnímá ji jako tmavou šeď nebo černou barvu.


V psím jazyce štěkot znamená poplach. Štěkot je jedním z mála signálů, které nejsou přímo směrované k jednomu určitému příjemci, dokonce i tehdy, když je vzdálenost mezi jedinci mizivá. Štěkot, který představuje skutečnou hrozbu, je velice hluboký zvuk, který se projevuje v podobě tři jednotlivých štěknutí v řadě. Někdy popisován tzv. zvuk „woof“ je tlumeným varovným štěkotem.


Správná teplota u psa je 38.0 °C až 38.9 °C. Funění (tedy zrychlené dýchání nozdry a ústní dutinou) jsou hlavním způsobem u psa, jak se zbavit nadměrné teploty. Schopnost funět vyplývá ze stavby psí kůže. Oproti lidem, většina psí kůže nevylučuje pot. Potní žlázy u psa, které pomáhají k termoregulaci, se nacházejí mezi prsty.


Zvyk zahrabovat kosti u domácích psů je přirozeným jevem, který jim zůstal po divokých předcích. V minulosti jídla nebylo vždy dostatek. Po úspěšném lovu vždy část schoval před mrchozřouty, dokonce i před ostatními členy stáda. Když měl pes opět hlad nebo se mu nepodařilo nic ulovit, vracel se do své „skrýše“ a mohl dojíst zbytky. Někdy byl lov natolik úspěšný, že potravy bylo příliš mnoho, než kolik dokázal pes sníst během jednoho jídla. Psi zahrabovali jídlo na období hladu. Písek pomáhal chránit potravu před sluncem a udržet její svěžest.

Velký pes

Střední pes

Malý pes

     Stáří psa

Stáří člověka

Stáří psa

Stáří člověka

Stáří psa

Stáří člověka

1

16

1

18

1

20

2

22

2

27

2

28

3

31

3

33

3

32

4

40

4

39

4

36

5

49

5

45

5

40

6

58

6

51

6

44

7

67

7

57

7

48

8

76

8

63

8

52

9

85

9

69

9

56

10

96

10

75

10

60

11

105

11

80

11

64

12

112

12

85

12

68

13

120

13

90

13

72

 

 

14

96

14

76

 

 

15

102

15

80

 

 

16

110

16

84

 

 

 

 

17

88

 

 

 

 

18

94

 

 

 

 

19

100

 

 

 

 

20

110

 

*Orientační údaj v letech


Péče a prevenceZpět


Pravidelná kontrola a čištění uší ochrání psa před zánětem zevního zvukovodu. Základním pravidlem řádného čištění uší je vyvarování se použití klasických ušních vatových tyčinek. Neměly by se vkládat příliš hluboko, protože vzniká nebezpečí vtlačení ušního mazu do dalších části ucha.
Po zjištění velkého množství ušního sekretu se doporučuje nanést ušní kapky speciálně k tomuto určené, a poté jemně ucho vymasírovat. Během pohybu hlavy se maz rozpustí a dostane se z ucha ven. Pak je potřeba uši jemně očistit ze zbytku mazu. Zjistíme-li, že uši jsou horké, začervenané a pes projevuje bolest při jejich doteku, je nezbytná konsultace s veterinářem.


Středové koutky očí promyjte čistým tamponem pomocí speciálního přípravku pro péči o oči nebo fyziologického roztoku. Zákrok provedeme navlhčeným tamponem, oko myjeme od vnějšího k vnitřnímu koutku oka.


Ve věku 5-6 měsíců štěně obměňuje svoje mléčné zuby, a v 7. měsíci má už trvalý chrup. První měsíce života jsou také období, kdy je vhodné naučit psa pravidelné zubní péči, kterou provádí majitel. K tomuto zákroku se používá speciální kartáček a zubní pasta určené psům. K dostání jsou taky zubní vody, masti, gely pro lepší zubní hygienu. Každodenní ústní a zubní hygiena chrání psa před usazováním zubního plaku a následným zubním kamenem, paradentózou nebo zánětem dásní. Naprostá absence hrozí rozšířením paradontózy a ztrátou zubů. Na přítomnost zánětu často ukazuje nepříjemný pach z tlamy zvířete. Zubní kámen je zdrojem životu nebezpečných baktérií, které mohou vyvolat řadu systémových onemocnění, jako je gastrointestinální poruchy nebo onemocnění srdečního svalu.


Čas od času je dobré zkontrolovat délku a stav psích drápků. Příliš dlouhé můžou překážet anebo způsobit ztrátu rovnováhy např. na kluzkém povrchu a přivodit tak úraz kostí, kloubů a šlach. Drápky přistřiháváme pomocí speciálních nůžek. Pokud majitel neumí sám drápky přistřihnout, je lepší obrátit se na veterináře. Příliš krátké přistřihnutí způsobuje silné krvácení.
Kontrola prstních polštářků a prostoru mezi nimi je rovněž důležitou součástí péče o psa. Náš mazlíček nechodí v botách jako jeho pán, tedy kontakt se zemí je právě na polštářcích. Můžou se vyskytnout různá poranění, pořezání a jiné rány, které byste měli nahlásit svému veterinářovi. V zimním období stojí za to natírat prstní polštářky balzámem nebo jiným mastným krémem. Po návratu z procházky opláchněte psí tlapky vodou, abyste odstranili zbylý písek, sůl a jiné nečistoty z chodníků. Nepoužívání ochranných prostředků může vést k omrzlinám a podráždění v těchto citlivých místech.


Psa koupeme, pokud to vyžaduje stav kůže nebo srsti. Používáme šampony určené pro psy, protože šampony určené lidem mají kyselé pH, které dráždí kůži. Po vykoupání srst důkladně osušíme. K osušení nepoužívejte fén ale pouze utěrku nebo ručník. Během koupání je třeba si dávat obzvlášť pozor, aby se do uši nedostala voda. Pamatujte, abyste po koupání, pokud je venku chladné počasí, nevycházeli se psem na procházku, aby neonemocněl.


Během celého roku naši psi línají. Tento proces zesiluje zejména na jaře a na podzim. Aby srst byla krásná a lesklá kromě zdravé výživy, prevence proti parazitům, je potřeba také vyčesávat mrtvé chlupy. Každodenním vyčesáváním dosáhnete toho, že se na místě vypadaných a mrtvých chlupů objeví zdravá srts.


Psychologie a chováníZpět


Psí štěkot a vrtění ocasem není nic jiné než řeč těla. Ocasem pes projevuje svoje emoce, náladu, strach, stres, dokonce i přípravu k útoku. Často se setkáváme se psem, který energicky a bezstarostně vrtí ocasem, je plně spokojený a dychtivý si hrát. Když je pak ocas skulený, znamená to, že je opatrný nebo přestrašený, případně spokojený, pokud leží ve vodorovné poloze. Štěkání je normální chování psa. Nicméně pro každého psa jsou charakteristické síla a způsob. Majitel ví nejlíp, za jakých podmínek je to řeč strachu, hravosti nebo nudy. Také mimika uší, očí a tlamy jsou způsobem kontaktu s člověkem. Když leží na zádech, oznamuje, že má k němu plnou důvěru a je mu plně podřízen.


Agresivita u psů může mít různé příčiny. Chyby, kterých se dopustíme v době psychického rozvoje štěněte, budou nezvratné. Příliš brzké odloučení od matky, agresivní chování vůči psovi, nedostatečné projevování pocitů můžou u psa vyvolat problémy ve správném kontaktu s lidmi i jinými zvířaty. Agresivita může být také důsledkem zdravotních potíží u psa. Degenerativní procesy uvnitř kostí a kloubů, poruchy zažívacího traktu, nebo přítomnost blech způsobují podráždění zvířete, a touha kontaktu a pohlazení může u něj vyvolat agresi. Při agresivním chování by měl majitel důrazným NE projevit svůj nesouhlas s takovým chováním. Slovní trest by měl nastoupit ihned po projevu agresivity, aby pes věděl, že právě takové chování je příčinou trestu. Vždy je lepší psy oceňovat za dobré chování než vyměřovat tresty.


Kopání důlku a hrabání v zemi můžou být projevem nudy, přebytečné energie, anebo touhy ochladit se během horkých dnů. Může to být také projev frustrace, pokud nutíte psa být neustále dlouhé hodiny v zahradě. Tendence kopat jsou rovněž vlastností psího plemene. Jezevčíci a jiné lovecké plemena jsou náchylnější ke kopání. Psy, kteří rádi kopou, uklidníte, když je rozptýlíte školením nebo zapojíte více do rodinného života.


Pokud zjistíme, že se náš pes bojí hluku, oslav na silvestra nebo jiných způsobů, které vyvolávají nekontrolované reflexy, slinění, křeče, útěk, nebo dokonce přivodí známky epilepsie u psa, měli bychom jako rozvážní majitelé psu pomoci. Nesmíte přemáhat strach z hluku samotným hlukem. Psí sluch je velice citlivý. Existuje mnoho jiných způsobů. Můžete zajistit psovi místo, ve kterém se bude cítit bezpečně, ve kterém se bude moci schovat, zavést do klece, kterou zná a která mu bude azylem. Základem je dobré a milé slovo, pohlazení a projev lásky. Jinými způsoby na hluk jsou také hlasitá hudba, společné hraní, nebo léky doporučené veterinářem.


Pokousaný nábytek, poničené boty nebo roztrhané polštáře jsou pro členy domácnosti obtížně přijatelným způsobem psí zábavy. Vždyť je to skoro vandalismus. Ale pro psa je takové chování zcela přirozené, byť absolutně nepřijatelné pro člověka. Psí zuby jsou mimo jiné k tomu určené a uměním výchovy je to, aby cílem útoku byly méně cenné věci, např. hračky, když se pes nudí nebo se štěně potýká s bolestí při výměně zubů. Stejně tak důležitá je reakce na ničení zakázaných věcí důsledným a pevným „Nech to!“, „Fuj!“, aj. Řešením je také cenné věci schovat, anebo psa zavřít v izolované místnosti. Stejně tak je důležité pochválit za dobré chování. Když po návratu zjistíte, že je všechno v řádném pořádku, pak pamlsek a pohlazení určitě pejska potěší. Samota během nepřítomnosti majitele jsou také spouštěčem destruktivního chování. V obavě z nepřítomnosti majitele dokáže pes zničit stěny i dveře. Je vhodné psa postupně učit být doma sám odcházením na stále delší dobu. Při odcházení byste se neměli dlouze se svým pejskem loučit. Vhodným řešením je společnost druhého psa doma.


Důvodem skákání a štěkání na členy domácnosti i hosty je touha ukázat svou dominanci. Abyste psa takovému chování odučili, je nutno ráno po probuzení nebo po návratu domů si jej nevšímat a zabývat se svými věcmi. To samé platí při návštěvě. Měli byste hosty požádat, aby se hned nevítali se psem a nevěnovali mu celou pozornost. Tato pravidla je třeba dodržovat důsledně.


VýživaZpět

Rychlý pokrok v medicíně, včetně veterinárního lékařství a s ní související výživou, přispěl k tomu, že se délka života u psů značně zvýšila. Je obecně známo, že průměrná délka psího života je 14 let.  Malá plemena se z pravidla dožívají vyššího věku, než jejich protějšci z řad středních a velkých plemen.

Správnou výživu vyzrálých psů ovlivňuje jejich aktuální zdravotní stav. Ukazují-li výsledky vyšetření, že je pes zdravý a nejeví známky chronických onemocnění, měl by dostávat stravu určenou psům-seniorům.

Jestliže ale výsledky testů poukazují na výskyt chronického onemocnění, pak je nezbytná výživa speciálním léčebným krmivem.  Průměrná doba, kdy pes začíná stárnout, je v sedmém roce. Dospělý jedinec pak vykazuje odlišné nutriční potřeby.

Mezi faktory ovlivňující rychlost stárnutí patří druh plemena, velikost psa, způsob stravování a faktory z prostředí. Velikost psů způsobuje, že malí psi dosahují vyzrálého věku v osmi letech, střední psi v sedmi letech a velcí psi již v pěti letech od narození.

SPECIFIKA KRMIVA PRO PSÍ SENIORY

 • Krmivo bohaté na vysoce kvalitní suroviny. Psi dostanou potraviny, které jsou lehce stravitelné, snadno se vstřebávají a mají snížený obsahem tuku a relativně nízký obsah kalorií k udržení zdravé hmotnosti.
 • Obsah mastných kyselin Omega 3 a Omega 6 působí protizánětlivé a zlepšují vzhled kůže a srsti.
 • Přídavek glukosaminu, chondroitinu a kyseliny hyaluronové má pozitivní vliv na kosti a klouby.
 • Vitamin E a selen, které jsou součástí diety, posilují jako antioxidanty imunitní systém, který spolu s věkem slábne. Důsledkem snižení funkce imunitního systému je předčasné stárnutí a proto přídavné látky v podobě vitaminu E a selenu jsou tak důležité.
 • Obsah bílkovin by měl byt nižší než je tomu ve výrobcích určených dospělým psům, kvůli potřebě snížit rozvoj chronického selhávání ledvin, které býva diagnostikováno u většiny starších psů. I přesto hladina obsahu vysoce stravitelných bílkovin by měla být natolik vysoká, aby krmivo nezpůsobilo snížení svalové hmoty, které je běžné při stárnutí, a zároveň chránilo standartní funkce imunitního systému.
 • Nutričně hodnotná strava pro psy-seniory by měla být charakterizována relativně nízkým obsahem fosforu pro správné fungování ledvin.

Stejně jako u dospělých psů, krmivo dáváme maximálně 2x denně, současně však zajištíme neomezený přístup k čerstvé a dobré pitné vodě. Podstatou zdravé výživy je zajistit psům takové množství živin a energie, abychom udrželi jejich mobilitu co nejdéle, udrželi jejich tělesnou váhu a zabránili stárnutí. Pro udržení tělesné hmotnosti bychom měli kontrolovat denní množství krmiva, nekrmit svého psa zbytky od stolu a omezit množství různých pochoutek.

Také bychom neměli zapomínat na každodenní zubní prevenci. Pravidelné čištění zubů a používání přípravků na omezení množství zubního kamene má pozitivní účinek na celé tělo.

Dospělost je období, kdy je pes plně rozvinutý jak fyzicky tak i psychicky. Je to období, kdy měníme stravu určenou štěňatům na takovou, která je určená psům malých, středních, velkých a obřích plemen. Abychom unikli problémům trávicí soustavy, jako jsou průjem, a/nebo zvracení spojené s příliš rychlou záměnou krmiva, používáme sedmidenní přechodné období. Během tohoto týdne používáme mix předchozího krmiva s krmivem novým a postupně zvyšujeme poměr nového krmiva, abychom sedmého dne krmili pouze novou stravou určenou dospělým jedincům.

Mluvíme-li o správné výživě, máme na mysli denní dávku pokrmu, která bude zdrojem energie ze sacharidů, tuků a bílkovin a stavebních látek - proteinů a mastných kyselin, vitamínů a minerálů.

Většina našich mazlíčků jsou dospělá domácí zvířata, která žijí v mírných klimatických podmínkách. Převážně nejsou gravidní a nekrmí štěňata a nevykonávají těžkou práci. Jsou tedy typickými doprovodnými psy. Proto tito psi získávají nezbytné pro správné fungování denní množství živin ve formě jednoho nebo maximálně dvou pokrmů denně.

Je vhodné vyvarovat se krmení pozdě večer, protože důsledkem takového krmení může být potřeba zajistit fyziologických potřeb psa a nutnost nočního venčení. Doba krmení je také důležitou součásti každodenního psího života. Je potřeba psa naučit pravidelné době krmení.

Žaludek dospělého psa ve srovnání se štěnětem je větší a pružnější. Anatomické vlastnosti psa vyznačují vhodnou stravu určenou dospělým psům. Zdravá strava má vysokou nutriční hodnotu, vysokou stravitelnost a správné množství energie vůči velikosti psa. Způsob krmení, množství krmiva a celková denní dávka krmiva je podmíněna vyskytující se kategorizací v rámci dospělých psů.

Rozlišujeme dospělé psy malých plemen, kteří váží do 10 kg, dospělé psy středních plemen – tělesná hmotnost v rozmezí od 11-25 kg; dospělí psi velkých plemen, jejichž hmotnost převyšuje 25 kg a psy obřích plemen s váhou více než 45 kg.

PSI MALÝCH A STŘEDNÍCH PLEMEN

Během výživy psů malých a středních plemen pamatujme, že mají zvětšenou tendenci k výskytu zubních potíží. Je to dáno malými čelistmi, které mají za následek rozdělení zubů na malém povrchu. Proto je velmi důležitý čistící efekt kousání suchého krmiva vhodné velikosti a také nutnost čištění zubů zvířete každý den.

PSI VELKÝCH PLEMEN

U velkých a obřích plemen důležitou součástí stravy je přídavek ve formě glukosaminu, chondroitin sulfátu a mastných kyselin. Tyto složky pomáhají zabránit poškození a pomáhají fungování kloubní chrupavky v rozmezí kostních spojení, a také snižují zánětlivé reakce. Podstatou výživy psů velkých a obřích plemen je krmivo s vysokým obsahem energie, s cílem umožnit snížení objemu stravy, a tak chránit proti přetížení trávicího traktu a torzi žaludku. Abychom zajistili řádné fungování nervového a imunitního systému, zdravou kůži a srst, krmivo by mělo obsahovat nezbytné nenasycené mastné kyseliny.

Velikost granulí suchého krmiva by měla být volena tak, aby odpovídala velikosti psa. Dospělý yorkshirský teriér by neměl „bojovat” s příliš velkými granulemi a německý ovčák by zase neměl malé granule polykat bez kousání.

Optimální výživa dospělých psů je zárukou zdraví, vitality a vysoké fyzické aktivity u psa. Vědomým a správným výběrem denní dávky krmiva majitel nepřivede svého psa k nadváze a obezitě a k důsledkům, které z těchto poruch vznikají.

Cílem výživy štěňat velkých a obřích plemen, které v dospělosti dosáhnou váhu více než 25 kg respektive 45 kg, je poskytnou kompletní krmivo s vyváženým obsahem živin: bílkovin, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek, které lze snadno vstřebávat a které nezpůsobují poruchy trávicího traktu. Mladému, plnému energie, dospívajícímu štěněti správně vyvážené krmivo umožní zdravý vývoj kosterní soustavy. Vysoce stravitelné proteiny, prebiotika ve formě mannan-oligosacharidů a frukto-oligosacharidů a rybí olej jako zdroj kyseliny Omega-3 ochrání citlivý trávicí trakt.

Pro zajištění optimálního růstu a rozvoje, a k prevenci kostní soustavy byla strava určená štěňatům obohacená o tzv. chondroprotektory. Patří mezi ně:

 • Chondroitin, který zpomaluje degeneraci kloubní chrupavky. Zodpovídá za řádnou výstavbu kloubní chrupavky a synoviální tekutiny tím, že má vliv na její pružnost.
 • Glukosamin, který pak zabraňuje a pomáhá při léčbě kloubů a regeneruje poškozenou kloubní chrupavku.
 • Kyselina hyaluronová, která je součásti synoviální tekutiny a chrupavky, zvyšuje její viskozitu a usnadňuje prokluzování v rámci kloubního povrchu.
 • Důležitou součástí stravy štěněte jsou mastné kyseliny Omega-3, které snižují zánětlivé reakce kloubů.

Mezi mnohými druhy velkých a obřích plemen najdeme také ty, které mají geneticky podmíněny rychlý růst a přibývání na váze. Pokud organismus dostane vysoce kalorickou stravu, která daleko převyšuje jeho aktuální potřebu na energií a živiny, dojde k rozvoji nadváhy a obezity. Důsledkem toho jsou pak potíže s růstem, kostní deformace, patologické změny v kloubech, poruchy v zažívacím traktu i srdeční selhání. Proto je nesmírně důležité krmit stravou se sníženým obsahem tuku a průměrným obsahem vápníku a fosforu

Období růstu štěňat velkých plemen trvá přibližně do 15 měsíce po narození a je obdobím dlouhým a s intensivním růstem. Během této doby se vyskytuje zvýšené riziko trávicích poruch, pokud strava není správně zvolena ve vztahu k velikosti psa.

Rozvoj štěňat obřích plemen je dvoufázový. V první fázi dochází k rozvoji kosterní soustavy a kloubů, ve fázi druhé pak k rozvoji svalů.

Štěňata velkých a obřích plemen krmíme v prvních šesti měsících 3x denně, dále pak do 15. měsíce u plemen velkých, nebo do 18. až 24. měsíce u plemen obřích – 2x denně.

Pamatujme na základní pravidlo krmení štěňat velkých a obřích plemen – nikdy si s našimi mazlíčky po krmení nehrajme a nenuťme je k běhání. Štěně musí po jídle odpočinout, aby nedošlo k typickému onemocnění u velkých plemen, kterým je torze žaludku. Poskytneme-li psovi profesionální, komerční krmivo speciálně určené pro velká plemena, nebudeme muset dodatečně přidávat vitamínové a minerální preparáty s vápníkem a fosforem. Přebytek těchto složek má negativní vliv na minerálně-vitaminovou bilanci.

Správná výživa štěňat malých a miniaturních plemen již od prvních týdnů jejich života má rozhodující vliv ke zdravému a vyrovnanému rozvoji kosterní soustavy, silných a pružných svalů, vnitřních orgánů a řádně fungujícím soustavám: zažívací, respirační, oběhové a k rozvoji imunitního systému. Období růstu malého organismu je obdobím zvýšené potřeby bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. Je to také období, ve kterém se formuje psí charakter, na jehož pozitivní vliv má zdravá a vyvážená dieta.

Štěňata dělíme podle jejich velikosti a váhy, které dosáhnou v dospělosti. Mezi štěňata malých plemen patří psi, jejichž dospělí jedinci váží od 1 do 10 kg a období jejich růstu končí přibližně v 10. měsíci po narození. V rámci této skupiny rozlišujeme také psy miniaturní, které v dospělosti dosahují váhy do 4kg.

Všechno malé je krásné. Majitel štěněte malého plemene musí mít na zřeteli, že po jeho boku žije pes energický a veselý, plný životní energie, který se v tomto ohledu liší od svých větších kamarádu. Proto strava, kterou bude dostávat, musí obsahovat mnohem více kalorií než je tomu u stravy určené štěňatům větších psích plemen.

Čím vynikají mladý yorkshirský teriér, jezevčík nebo pudl? Tito psi mají velice citlivý a jemný trávicí trakt, malé zuby i čelist a poměrně krátké, ale intensivní období růstu, které trvá do 10. měsíce od narození. To podmiňuje krmení stravou kaloricky i nutričně přizpůsobenou tempu růstu, lehce stravitelnou, která nezatěžuje trávicí trakt příliš velkým množstvím a která stabilizuje bakteriální flóru mladého, vyvíjecího se trávicího traktu. Velkou chybou majitelů je překrmování štěňat, krmením zbytky od stolu, přidávání pamlsků nebo krmení špatně vyváženou stravou připravenou v domácích podmínkách. Citlivý trávicí trakt v kontaktu s tímto typem potravy bude reagovat zvracením, průjmem, zácpou, a dokonce i žaludeční otravou.

Charakteristickou vlastností u štěňat malých plemen je vysoce sofistikovaná chuť a tendence k vybírání při stravování a proto dokrmování nezdravou stravou může vést k tomu, že nebudeme schopni změnit špatné návyky, budeme-li chtít zavést zdravý a hodnotný pokrm.

V prvních třech týdnech mladý organismus štěněte získává pokrm od matky. Když zjistíte, že štěně je popudlivé, pláče a nepřibírá na váze, můžete od 4. až 5. týdne postupně zavádět pevnou stravu.

Štěňata je potřeba průběžně zvykat na krmení vařenou stravou určenou štěňatům malých plemen. Může to být krmivo suché i mokré. Krmivo suché je vhodné jemně navlhčit vodou, aby se více podobaly kaši. Takto upravené krmivo podávejte v plochých miskách nebo na talíři, a pro povzbuzení jemně postrčte čumáčkem ke krmivu. Jestliže pes ochotně žere, postupně snižujte množství přidávané vody, až úplně přejdete ke krmení suchou stravou. Krmení by mělo být 4-5x denně u štěňat od 2 do 3 měsíc, 3x od 4-6 měsíců a u štěňat od 7 - 10 měsíců stáří- 2x denně.

Štěňatům středních ras, které v dospělosti dosahují váhových hodnot v rozmezí od 11 do 25 kilogramů, je důležité poskytnout stravu náležitě vyváženou z hlediska energetických a výživných hodnot.

Vývoj štěněte středních ras dělíme do dvou etap:

 • První etapa je období intensivního růstu v době od narození do šestého měsíce stáří štěněte. V tomto období probíhá rychlý rozvoj osteoartikulárního systému. Mladý organismus využívá dodané hodnotné bílkoviny k růstu celé kosterní soustavy.
 • Druhá etapa je období mezi 7. a 12. měsícem, během kterého dochází k postupnému zpomalení rozvoje. V tomto období dochází k formování a zpevnění svalů kolem kosti a kloubů, a psí silueta získává tvar dospělého jedince. Během druhé etapy končí také proces nahrazení mléčných zubů zuby trvalými. Ty jsou pak větší a silnější než jejich ostré a křehké mléčné ekvivalenty.

Štěňata středních ras je nutno stravovat třikrát denně během prvního půl roku po narození, dále pak dvakrát denně během následujících šesti měsíců až do završení období růstu ve dvanáctém měsíci života.

Pokrm je vhodné štěněti dávat v pravidelných intervalech a je nutno mu v druhé misce zajistit trvalý přístup k čerstvé vodě, která by měla být převařená a ochlazená do pokojové teploty.

Dáváte-li štěněti stravu vařenou, ať už mokrou nebo suchou, je třeba se řídit pokyny výrobce a dodržovat stanovené denní množství. Nevhodně zvolené množství, překrmování nebo dokrmování domácími způsoby vede v důsledku k obezitě, a ta pak vede k nezvratným změnám v kosterní soustavě a obtížím v dospělosti.
© 2014 Butcher's Pet Care.
/
0