Naše webové stránky používají cookies, abychom našim uživatelům poskytli nejlepší komfort při jejich prohlížení, a také ke statistickým účelům. Pokud se rozhodnete pokračovat v procházení webu bez změny nastavení stránky, předpokládáme, že souhlasíte s použitím souborů cookies na tomto webu. Kdykoli můžete své nastavení změnit v prohlížeči v panelu Nástroje.

Zajímavosti

Více

Péče a prevence

Více

Psychologie a chování

Více

Výživa

Více


Zajímavosti

Zpět


Správný výklad tohoto chování není zřejmý. Panuje všeobecný názor, že kočky předou, když mají chuť navazovat vztahy. Spokojenost a pohoda jsou signalizovány jak jiným kočkám, tak i lidem. Všechny kočky, bez ohledu na věk, pohlaví nebo plemeno, předou na stejné frekvenci 25 cyklů za vteřinu Předení nemusí vždy znamenat, že kočka akceptuje celý svět kolem sebe a cítí se spokojeně. Kočky vrní, i když se necítíte dobře, a / nebo se chtějí oné nepohodě vyhnout, a také když se cítí bezmocně. Kočky předou také v následujících podmínkách:
• Při pocitu strachu: aby se zbavily stresu a aby se uklidnily
• Aby uklidnily ostatní kočky, při bolestech a zranění,
• Během porodních bolestí

Za soumraku se zorničky u koček rozšiřují do velkých rozměrů, aby oko mohlo zachytit více světla, a při silném světle se zorničky zase sužují do svislých pruhů. V zadní části oka se nachází reflexní vrstva, která odráží světlo a tak zlepšuje vidění za soumraku. Okem absorbované světlo se pak opětovně odráží na sítnici. Takto vzniká tajemný třpyt v očích koček, když na ně ve tmě nasměrujete světlo ze světlometu.


Kočky mají pachové žlázy umístěné kolem očí, úst a na tvářích. Ty vylučují látky, které obsahují jednotlivé zvířecí pachy. Přátelské otírání tváří a šťouchání hlavou je způsob, jakým kočky označují svůj majetek. Otíráním se kočka nahrazuje cizích pachy, které majitel přinesl odjinud, pachem vlastním.


Kočka má zvláštní smysl pro rovnováhu – uvnitř ucha má speciální nástroj, který poskytuje informace o aktuální pozici kočičí hlavy vůči zemi. Když je kočka v pohybu (v tomto případě když padá), senzorické vlasy zaznamenají změny, tekutina v uších se přemisťuje a mozek takto dostává signál, aby použil preventivní opatření proti zranění. Tělo kočky je velmi flexibilní a má ocas, kterým může určovat směr letu. Díky tomu se kočka dokáže velice rychle (někdy stačí zlomek vteřiny) otočit a nasměrovat tak, aby dopadla všemi čtyřmi tlapkami na zem.


Hmatové chlupy, lidově nazývané vousy, jsou dlouhé a hrubé štětiny, které rostou zejména na horním rtu, ale také nad očima, na tvářích a v podpaží. Jsou to orgány mechanického citu, pociťují dokonce i drobné vibrace a vzdušné proudy, které přinášejí zvuky a pachy. Hmatové chlupy pomáhají v orientaci ve tmě a měření vzdálenosti. Mají rozhodující význam při lovu, protože smrtelný úder kočka dává tehdy, kdy se hmatové chlupy dotýkají oběti a je možné přesně určit její polohu.


Byly zaznamenány nesčetné případy náhlého procitnutí koček několik hodin před zemětřesením, které se projevovalo škrábáním na dveře a prudkým útěkem ven. Starověcí Číňané většinou spoléhali na kočky při předvídání přírodních katastrof. Není známo, co je příčinou kočičí schopnosti vycítit nebezpečí. Předpokládá se, že kočky jsou nadprůměrně citlivé na statickou elektřinu, magnetické pole nebo na slabé podzemní otřesy, které lidé necítí, a to způsobuje jejich neobvyklé chování.


Péče a prevenceZpět


Pravidelná kontrola a čištění uší ochrání kočku před zánětem zevního zvukovodu. Základním pravidlem řádného čištění uší je vyvarovar¨t se použití klasických ušních vatových tyčinek. Neměly by se vkládat příliš hluboko, protože vzniká nebezpečí vtlačení ušního mazu do dalších části ucha.
Po zjištění velkého množství ušního sekretu se doporučuje nanést ušní kapky speciálně k tomuto určené, a poté jemně ucho vymasírovat. Během pohybu hlavy se maz rozpustí a dostane se z ucha ven. Pak je potřeba uši jemně očistit ze zbytku mazu. Zjistíme-li, že uši jsou horké, začervenané a kočka projevuje bolest při jejich doteku, je nezbytná konsultace s veterinářem.
Maz libovolného druhu, který se objevuje v kočičích uších, byste měli ukázat lékaři. Častým problémem u koček je přítomnost černého a suchého sekretu ve vnějším zvukovodu. Pokud je doprovázena silným a přetrvávajícím svěděním, vzniká podezření na přítomnost ušního roztoče.


Středové koutky očí promyjte čistým tamponem pomocí speciálního přípravku pro péči o oči nebo fyziologického roztoku. Zákrok provedeme navlhčeným tamponem, oko myjeme od vnějšího k vnitřnímu koutku oka.


Ve věku 5-6 měsíců kotě obměňuje svoje mléčné zuby, a v 7. měsíci má už trvalý chrup. První měsíce života jsou také období, kdy je vhodné naučit kočku pravidelné zubní péči, kterou provádí majitel. K tomuto zákroku se používá speciální kartáček a zubní pasta určené pro kočky. K dostání jsou taky zubní vody, masti a gely pro lepší zubní hygienu. Každodenní ústní a zubní hygiena chrání kočku před usazováním zubního plaku a následným zubním kamenem, paradentózou nebo zánětem dásní. Naprostá absence ústní hygieny hrozí rozšířením paradontózy a ztrátou zubů. Na přítomnost zánětu často ukazuje nepříjemný pach z tlamy zvířete. Zubní kámen je zdrojem životu nebezpečných baktérií, které mohou vyvolat řadu systémových onemocnění, jako jsou gastrointestinální poruchy nebo onemocnění srdečního svalu.


Čas od času je dobré zkontrolovat délku a stav kočičích drápků. Příliš dlouhé drápy můžou překážet v pohybu po domácnosti.Pokud kočka chodí ven, nemělo by se drápky zkracovat, protože je potřebuje v případě nutnosti útěku na strom např. před psem. Drápky přistřiháváme pomocí speciálních nůžek. Pokud majitel neumí sám drápky přistřihnout, je lepší nechat to udělat veterináře. Příliš krátké přistřihnutí způsobuje silné krvácení.
Kontrola prstních polštářků a prostoru mezi nimi je taky důležitou součástí péče o kočku. Náš mazlíček nechodí v botách jako jeho pán, tedy kontakt se zemí je právě na polštářcích. Můžou se vyskytnout různá poranění, pořezání a jiné rány, které byste měli nahlásit svému veterináři. V zimním období je vhodné natírat prstní polštářky balzámem nebo jiným mastným krémem.


Kočku koupeme, pokud to vyžaduje stav kůže nebo srsti. Používáme šampony určené pro kočky, protože šampony určené lidem mají kyselé pH, které dráždí kůži. Po vykoupání srst důkladně osušíme. K osušení nepoužívejte fén ale pouze utěrku nebo ručník. Během koupání je třeba si dávat obzvlášť pozor, aby se do uši nedostala voda. Pamatujte, abyste po koupání, pokud je venku chladné počasí, kočku ven nepouštěli.Během celého roku kočky ztrácí srst a línají. Tento proces zesiluje zejména na jaře a na podzim. Kočka vytváří značné množství mrtvých chlupů. Aby srst byla krásná a lesklá kromě zdravé výživy, prevence proti parazitům, je potřeba také vyčesávat mrtvé chlupy. Každodenním vyčesáváním dosáhnete toho, že se na místě vypadaných a mrtvých chlupů objeví zdravá srst. Kočka patří mezi zvířata, která se starají o svou hygienu a vzhled. Během své toalety srst intenzivně vylizuje a bohužel polyká. Takto se dostávají do zažívacího traktu chuchvalce chlupů (pilobezóary). Obzvlášť u koček s dlouhými chlupy je to vážný problém, protože dovedou úspěšně ucpat trávicí trakt a být překážkou správnému trávení. Proto základním pravidlem pro krmení kočky jsou krmiva, která obsahují suroviny, jež dokážou odstranit tyto chlupy, nebo podporují přirozené vyměšování. Důležitou součásti ke správnému fungování je přístup k trávě, která je zdrojem minerálních látek a reguluje trávení. Po konzumaci trávy kočka zvrací a tím se i zbavuje chuchvalců chlupů z trávicího traktu. Rostlinné vlákno obsažené v průmyslovém krmivu stimuluje střevní tranzit a chlupy se vylučují s výkaly.


K plánované regulaci březosti u koček jsou využívány dvě metody. U kocourů se jedná o kastraci při celkové anestézii, tedy odstranění varlat, u koček pak se pak používají dva způsoby antikoncepce. První způsob je hormonální antikoncepce, která spočívá v systematickém podávání hormonů, které blokují reprodukční cyklus, buď jakou tablety nebo injekce. Výhodou této metody je možnost umožnit kočce mít mláďata, když to bude pro ni i pro jejího majitelé přijatelné.
Druhý způsob je chirurgický zákrok – je to invazivní metoda, během které se kočce odstraní za celkové anestézie vaječníky i děloha a trvale se jí znemožní mít v budoucnu mláďata. Výhodou této metody je delší život kočky a zvíře je po něm celkově klidnější a submisivní. Sterilizace zmenšuje riziko výskytu zánětu dělohy a riziko výskytu rakovinových změn kolem mléčných žláz.
Sterilizace i kastrace se provádí pře dosažením hormonálního vyzrání po dřívějších ochranných očkováních. Pokud je to nezbytné, je možné zákrok provést i u staršího zvířete. Zákrok by neměl být prováděn v období estrálního cyklu, protože přírodní estrogeny zvyšují prokrvení dělohy a chirurgický zákrok by mohl vést ke zvýšené ztrátě krve. Proto je potřeba počkat nebo použít hormonální přípravek, který estrální cyklus blokuje. Měli byste být si vědomi, že každý zákrok, který se provádí v celkové anestézii, nese se sebou jisté riziko. Proto je vhodné nejdříve provést diagnostické šetření, např. test krevního obrazu a krevní biochemie, nebo test moči. Po náležitě provedeném zákroku a odstranění stehů se zvířeti v jistém smyslu začíná nový život. Jako v každém jiném případě vyskytují se pozitivní účinky, ale i ty, které sebou nesou určitá rizika. Je velmi důležité věnovat se stravě kočky po sterilizaci i kastraci, protože se zvyšuje riziko obezity a cukrovky a taky výskytu močových kamenů. Obezita pak vede k poruchám kardiovaskulárního systému a degenerativních změn v kloubech.


Psychologie a chováníZpět

Ke správnému psychickému rozvoji koček a jejich pozitivnímu kontaktu s lidmi je důležité období mezi druhým a sedmým týdnem po narození. V tom čase blízký kontakt s člověkem ve formě hlazení a pozitivního přístupu plného pocitů vůči nim určuje přátelský kontakt na dlouhou dobu společného života pod jednou střechou. Toto období může trvat až do třetího měsíce po narození. V tomto období nutno kočku seznamovat s okolím, jeho různým zněním a zvuky. Stejně tak je důležité období krmení a blízkost matky-kočky k zajištění bezpečí a pohodlí koťat. Příliš brzké odtržení mláďat od matky, kdy ještě neumí samostatně jíst, bude působit zdravotní potíže a poruchy v kontaktu s člověkem. Taky genetický faktor v jisté míře určuje kladné chování koček. K pravidelnému rozvoji kočky je důležitý taky kontakt s ostatními zvířaty žijícími v jednom domě, aby v budoucnu jejich vztahy nesměřovaly ke konfliktům vůči sobě. Porucha v procesu socializace povede v budoucnu k nesprávnému chování kočky vůči majiteli, třetím osobám i jiným zvířatům stejného nebo jiného druhu. Mláďata osiřelá ve velmi mladém věku jsou náchylnější k poruchám chování než kočky řádně odchované svou matkou.

Dole najdete tabulku s příklady chování u koček a se způsoby, jak je řešit. Měli bychom si ale uvědomit, že mnoho druhů kočičího chování nemůže být klasifikováno jako porucha, protože patří k přírodním formám projevu kočičího ega. Pro nás lidi jsou ony jiné, někdy obtížně přijatelné a vnímány jako nevhodné.

Č.

Problém / Chování

Příčina / Příznaky

Řešení

1.

Značení území močí

Přirozená snaha označit oblast své dominance

Pohlavní zrání

Hárání

Nové předměty doma

Nový jedinec (kočka, pes) doma

Nový člen rodiny doma

Odchod nebo úmrtí člena rodiny

Stěhování

Změna kočičího záchodu

Změna podestýlky v kočičím záchodě - nová vůně

Onemocnění močových cest

Cukrovka

Selhání ledvin

Stáří

 

 

Kastrace

Použití chemických prostředků, které maskují označené místo

Použití přípravků na bázi umělých kočičích feromonů

Veterinární vyšetření

2.

Kočka močí nebo kálí mimo záchod

Špinavý kočičí záchod

Nevhodné umístění kočičího záchodu

Nevhodná podestýlka

Chyby ve výchově

Agrese mezi kočkami

Neklid během používání záchodu

Onemocnění močových cest

Cukrovka

Selhání ledvin

Stáří

Gastrointestinální poruchy

 

 

Důkladné mytí kočičího záchodu
Zajištění většího množství kočičích záchodů v domě
Kočičí záchod na klidném a odlehlém místě.
Vhodná podestýlka, která odpovídá vůni a velikostí granulí a její pravidelná výměna
Veterinární vyšetření

3.

Agrese mezi kočkami

Porucha socializace koťat
Boj o nadvládu ve skupině koček
Legrace imitující boj

Pohlavní konflikt
Nový jedinec doma
Strach z jiné kočky
Bolest způsobená onemocněním

 

Společné hraní
Společné krmení koček
Samostatné kočičí záchody
Držení kočky doma

4.

Agrese vůči vlastníkovi

Nedostatek pobídek k fyzické aktivitě - nudný životní styl
Příliš intenzivní zábava
Přeprava
Návštěva veterináře

Zajistit kočce vnější podněty ke zvýšení aktivity, např. hračky, kousátka

Další kočka doma

Od mládí je potřeba kočku učit přepravování, osobní hygieně a návštěvám u lékaře

 

5.

Neochota a strach k člověku

Poruchy během procesu socializace
Násilí a agrese vůči jiným zvířatům

Zajistit řádný socializační proces
Dobré zacházení se zvířaty

6.

Škrábání a broušení drápků

Přirozená touha označit oblast své dominance

Péče o drápky
Znamení spokojenosti a důvěry
Tvrdohlavost

 

Zajistěte kočce tzv.. škrabadlo
Pravidelná kontrola a zkracování drápků

7.

Problémy se stravováním

Poruchy zdraví
Umístění misky s potravou
Příliš studená strava
Malé množství misek v poměru k množství koček doma
Nedostatečná čistota misky s potravou

Veterinární vyšetření

Klidné místo na misku s jídlem

Pravidelné čištění misky
Správná teplota krmiva - pokojová teplota

8.

Nadměrné mytí a olízání srsti

Stres a úzkost
Nedostatek rozčesávání
Paraziti
Kožní alergie

Eliminace stresu
Zajistit kočce vnější podněty ke zvýšení aktivity, např. hračky, kousátka

9.

Kočka okusuje a pojídá rostliny a hrnkové květiny

Přirozené chování ke zlepšení zažívání

Ve spojení s vyprazdňováním:

gastrointestinální poruchy
Pilobezoáry - chuchvalce chlupů v trávicím traktu
Nutriční nedostatky

 

Zajistit kočce přístup ke trávě

Používat pasty na trávení

Zajistit kočce kompletní krmivo

10.

Kočka se otírá tvářemi a hlavou

Značení pozemku a majitele pomocí pachových žláz umístěných na tvářích a čenichu kočičími feromony

 

Přirozené chování koček

11.

Cucání a polykání

Kočka jí nebo cucá vlnu a další věci, např. zpocené oblečení
Potřeba blízkosti s člověkem
Příliš rychlé oddělení od matky před 8. týdnem po narození
Plemena: Siamská a barmská
Poruchy zdraví

Odvrácení pozornosti od sání

Zajistit kočce vnější podněty ke zvýšení fyzické aktivity, např. hračky, kousátka

Krmivo s obsahem vlákniny
Minimalizovat stresové situace
Schovávat oblečení

 

12.

Noční aktivita

Přirozený noční lov „na majitele”

 

Nepřikrmovat kočky v noci

Zajistit kočce vnější podněty ke zvýšení fyzické aktivity, např. hračky, kousátka


VýživaZpět

Koťata v období svého růstu mají zvláštní požadavky na nutriční látky v podobě proteinů, lipidů, cukrů, vitamínů a minerálů. Správná výživa vhodným krmivem je zárukou zdravého rozvoje a příkladného stavu dospělé kočky.

            Snaha výživy koťat domácím, špatně vyrovnaným jídlem, které má základ pouze na jednom druhu masa, může vést k významným nutričním nedostatkům a k nezvratnému narušení fungování organismu.

Během prvních čtyř týdnů po narození je malé kotě odkázáno na svoji matku. V tomto období za správnou výživu odpovídá kojící kočka. Její strava by měla obsahovat vysoký obsah kalorií s vhodným množstvím mastných kyselin, bílkovin, sacharidů a, co je nejdůležitější, vitaminů a minerálů. Strava kojící kočky by se měla opírat na stravě určené rostoucím koťatům.

            Od čtvrtého týdne je možné zavést pravidelnou stravu v podobě mokrého nebo suchého krmiva určeného koťatům. Toto období je příznačné tím, že mladé kotě dokáže mnohem lépe trávit, a proto přechod z matčina mléka na trvalé krmivo bývá bez potíží. V prvních dnech krmení suchým krmivem jej můžeme namáčet ve vodě nebo mléku, případně používat kombinaci stravy mokré a suché. Potom, když kotě začne jíst více, postupně zmenšujte obsah vody nebo mléka v krmivu. Vodu pak předložíme v samostatné misce a pravidelně ji doplňujeme. Také mléko je potřeba vynechat při odstavení kotěte od matky, protože může způsobovat poruchy trávicího traktu, hlavně průjem, a v budoucnu také potravinovou nebo kožní alergii.

Je několik způsobů krmení koťat. Základním pravidlem je neomezený přístup ke krmivu. K podpoření a ochutnání můžete malý kousek nechat kočce na tlapce nebo ním otřít kočce tlamku. Díky tomu kočka rozpozná chuť krmiva a zvyká si na něj.

V období mezi pátým až osmým týdnem je čas, kdy mladé kotě začíná samostatně jíst a pít. V této době pak probíhá také odstavení kotěte – tedy samostatná jeho existence bez nutnosti krmení mateřským mlékem. Vhodná dieta v tomto období bude zárukou absence poruch v podobě zvracení nebo průjmů, které může vyvolat krmení např. domácí stravou. Je třeba si uvědomit, že je to doba tzv. imunologické mezery, během které kotě postupně ztrácí matčiny protilátky a produkce jeho vlastních teprve začíná a jejich úroveň je velmi nízká. Přikrmování v tomto období dodatečnou stravou nebo zbytky ze stolu může vyvolat mnoho zbytečných symptomů. To může vést k nadměrnému příjmu kalorií, co zbytečně urychlí růst a přibírání na váze, způsobit poruchy kostí a kloubů nebo vyvolat nechuť k příjmu potravy, která je zdravá a doporučená pro toto období.

            V dalších měsících rozvoje až k dosažení šesti měsíců, tempo růstu a poptávky po vysoce stravitelných bílkovinách a dalších živinách je mnohem vyšší než u dospělých koček. Během tohoto období probíhá také obměna mléčných zubů na trvale, a kvůli tomu je třeba poskytnout odpovídající množství vápníku a fosforu.

Koťata mají zvláštní nutriční potřeby.

  • Pro pravidelný vývoj nervové tkáně mozku a sítnice oka je nezbytná mastná kyselina ze skupiny Omega-3 -DHA.
  • Vhodný poměr aminokyseliny argininu k L-lysinu chrání kotě před zdraví škodlivým herpesem a omezuje příznaky infekce herpesu.
  • Přídavek antioxidantů ve formě vitamínu E, selenu, vitamínu C, taurinu a luteinu, chrání proti bakteriím a virům.

Po dovršení sedmého měsíce následuje postupný pokles příjmu energie a živin u dospívající kočky, nicméně musíme pamatovat, že i nadále se jedná o období rozvoje a růstu, které končí ve věku 10 měsíců u koček a 12 měsíců u kocourů.

Nutričně vyvážené krmivo pro vyzrálé kočky je důležitou součástí, která umožňuje kočkám dožít se vysokého věku. Kočka, o kterou je řádně postaráno a která je správně krmena, může žít dokonce i 25 let.

Starší kočky vyžadují stejnou nebo dokonce větší péči než koťata, protože stárnoucí organismus se potýká z mnoha nemocemi. Proces dosažení věku seniora se začíná mezi  7-8 rokem života. Jedná se o pomalý a postupný proces.

Mezi příznaky stárnutí patří:

  • pokles fyzické aktivity -  kočka vykazuje menší touhu si hrát, stále větší část věnuje spaní, ve spojení s majitelem čas od času vykazuje známky neoprávněné agrese.
  • ztráta chuti k jídlu může znamenat poruchu v ústní dutině ohledně zubů nebo zánětu dásní a změny ve vypitém množství vody nebo malé množství moči jsou varovným signálem ke kontrole ledvin.

Velká část vyzrálých koček se potýká s nadváhou a obezitou, která je příčinou degenerativních změn kloubů a páteře, ale také vede k vážnému onemocnění cukrovkou. Proto by starší kočky měly pravidelně podstoupit vyšetření u veterináře.

Výživa koček krmivem určeným dospělým jednotlivcům brání obezitě, diabetes, a zpomaluje procesy, které způsobují selhání ledvin. Obsažených v krmivu antioxidanty zpomalují proces stárnutí buněk. Přídavek tzv.. chondroprotectorů ve formě glukosaminu, chondroitinu a kyseliny hyaluronové, a zvýšená hladina nenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6 působí protizánětlivé a zlepšuje vzhled kůže a srsti.

Energetické nároky starších koček, které začínají ztrácet svalovou hmotu a u kterých dochází ke zpomalení metabolických procesů a následně ke snížení pohybové aktivity, je o něco menší než u dospělých koček stejně tak i u koťat. Zvýšená dávka kalorií vede k nárůstu tělesné hmotnosti a k obezitě, a ke všem důsledkům, jenž jsou s nimi spojeny. Proto výživa koček-seniorů krmivem pro koťata je chybou ve výživě.

Obsah bílkovin v krmivu pro vyzrále kočky by měl být nižší kvůli tomu, aby chránil před s věkem postupujícímu selhávání ledvin, ale současně zajišťoval řádné fungování svalů, hormonů, enzymů, imunitního systému, všech procesů endogenní syntézy bílkovin a procesů obnovy poškozených tkání. Důležitým prvkem, který má ochranný vliv na funkci ledvin a kardiovaskulárního systému je také snížení hladiny fosforu a soli.

Veškeré změny související s věkem zvířete, aktuálním zdravotním stavem a individuálními nutričními požadavky vyžaduje přizpůsobení vhodné stravy. To poskytne kočičímu seniorovi pohodlí v následujících letech a usnadní boj proti existujícím onemocněním .

Kočky, které žijí ve volné přírodě, se živí hlavně ulovenými malými hlodavci, ptáky nebo ještěrkami. Kočičí zuby i trávicí trakt jsou přizpůsobeny k přijímání a trávení masa. Kočky mají poměrně malý žaludek a krátká střeva, proto krmivo musí být lehce stravitelné. Taková strava jim zaručuje přístup ke všem nezbytným složkám v potravě.

Kočky rozhodně patří mezi masožravce a strava, která je postavena hlavně na ovocích a zelenině, jim v žádném případě nezajistí základní životní funkce. Trávící enzymy, které se nachází v žaludku dospělého jedince, obtížněji rozkládají stravu rostlinného původu. Příznačným jevem pro kočky je jíst častěji malé dávky pokrmu s intenzivní a příjemnou vůní. Kočky ve své stravě mají mnohem větší potřebu vysoce kvalitních bílkovin než je tomu u psů.

Kočičí tělo není schopno vytvořit některé aminokyseliny, a proto musejí být dodány externě v podobě živočišné bílkoviny. K takovým aminokyselinám patří taurin a arginin. Nedostatek taurinu v kočičí potravě může vést ke ztukovatění jater, reprodukčním poruchám, u malých koťat k retinopatii, dilatační kardiomyopatii, a neurologickým onemocněním. Arginin naopak chrání proti otravě amoniakem. Při jejím nedostatku dochází k rychle se rozvíjejícím zvracením, svalovým křečím, kožní hyperalgezií, kóma a následně i k smrti. Tato aminokyselina se nachází ve velkém množství v rostlinných a živočišných potravinách.

Ve stravě dospělé kočky jsou nezbytné také tuky – zdroj energie. Tuky kromě čistě chuťových vlastností, jsou také nosičem vitamínů, které se v nich rozpouštějí, a také obsahují nezbytnou pro kočky aminokyselinu – kyselinu arachidonovou. Zvláštní pozornost si zaslouží ryby, které mají pozitivní vliv na rozvoj, zdraví a vzhled koček. Jen je potřeba dodržovat zásadu, že kočka nesmí být překrmována sladkovodními rybami, které ve svém složení obsahují tiaminázu – enzym, který rozkládá vitamin B1.

Ke správné výživě koček patří také vyvarování se krmiva určeného psům, protože ono není biologický dostačující pro kočky. Dále pak srovnatelné množství kočičí stravy obsahuje mnohem více bílkovin a tuků,než kolik je ve stejném množství psí stravy. Naopak v psím krmivu je pak více uhlovodíků, než je tomu u kočičí stravy.

Vzhledem k rychlému metabolismu a velkým denním výkyvům hladiny cukru v krvi by měly být kočky krmeny několikrát za den, nebo byste jim měli zajistit stálý přístup ke krmivu.Denní dávka potravy by měla být upravena v závislosti na zdravotním stavu kočky, nebo například na tom, zda je kočka po kastraci / sterilizaci, jestli je obézní, trpí cukrovkou, nebo má poškozené ledviny nebo játra. Výživa je pak založena na příslušných veterinárních dietách a odpovídajících vybraných denních dávkách medikovaného krmiva. Pamatujte, že mokrou stravu je nutno podávat při pokojové teplotě, nikdy ihned po vyjmutí z chladničky.

Příliš nízká teplota krmiva vyvolává zdraví nebezpečné žaludeční nebo střevní křeče. Kočku krmíme vždy ve stejném klidném a odlehlém místě, a nikdy v blízkosti kočičího záchodu. Vedle misky s krmivem musí být vždy miska s čerstvou pitnou vodou. Obzvlášť je to důležité, krmíte-li kočku suchým krmivem. Mléko je všeobecně přijatým krmivem pro kočky. Bohužel, kočky kravské mléko nesnášejí dobře a může jim způsobit gastrointestinální poruchy a v budoucnu také vyvolat potravinovou alergii.

Důležitou součástí k řádnému fungování kočičího organismu je přístup k trávě. Je to zdroj minerálních látek a reguluje trávení. Během každodenní hygieny kočka jí svou srst, která se následně hromadí v jejím trávicím traktu jako tzv. chlupové bezoáry. Tráva pak kočkám pomáhá tyto chlupy ze žaludku vyzvracet.

Nejdůležitější vlastností kočičí diety je zajištění stravy, která se co nejvíce podobá svým kvalitativním i kvantitativním složením ke stravě, jakou kočka loví v přirozených podmínkách. To je záruka každodenní aktivity a zdraví dospělé kočky.
© 2014 Butcher's Pet Care.
/
0